English (UK)PolishPLRussian -перевода Интернета

Zauroczenie wspaniałymi latami 20. pojawiło się u Tadeusza Kąkola już dawno temu. Filmy, stare zdjęcia a także widok wspaniałego modelu Bentleya w Cannes zrodziły chęć posiadania czegoś tak niepowtarzalnego i pięknego jak stary, elegancki samochód.

 

Kupno i restauracja oryginalnego egzemplarza nie wchodziły w grę, Byłby on w zbyt kiepskim stanie i za mało użyteczny, by korzystać z niego na co dzień i na większe odległości. Zamiarem było zrobienie od podstaw samochodu na bazie nowoczesnych podzespołów, gdzie jednak cale nadwozie byłoby stylizowane na zabytkowe. Prace nad pierwszym egzemplarzem trwały 7 lat. Ramę pod współczesne podwozie zaprojektował ś.p. inż. Kwiatkowski z Katowic, twórca legendarnego Sołdka. Później przyszedł czas na żmudne dopasowywanie elementów podwozia. Samochód miał być w pełni sprawny, bezpieczny i łatwy w eksploatacji. Zaangażowano wiec współczesną technologie: silnik Hondy, nowoczesne podzespoły i laminaty. Nadwozie i wyposażenie miało być również w pełni funkcjonalne, ale w stylu retro. Zastosowano wiec najlepszej jakości skory do tapicerki, specjalny materiał do pokrycia składanego dachu, chromowania. Wiele elementów zostało wykonanych ręcznie, wszystko to jednak robiono z pasją i pietyzmem. Efekt za to był wspaniały, a pierwsza podroż Nestorem Baronem – wrażeniem do dziś niezapomnianym.

 

Od tego czasu minęło 15 lat. powstała manufaktura, w której zbudowano już kilkadziesiąt samochodów marki Nestor Baron w rożnych wersjach, w tym Pick-up, Hot-Rod, Kredens Babuni oraz sportowy Nestor Baron Concept.

 

Największą jednak uwagę przykłada właściciel do produkcji sprawdzonych modeli Barona. Są one wykonywane na zamówienie, w rożnych wersjach nadwozia a także w zestawach do samodzielnego montażu. Zawsze jednak w garażu stoi kilka, gotowych do jazdy. Nieraz z posiadłości w Borkowie wyrusza na drogę kawalkada samochodów retro a za kierownica zasiada pozytywnie zakręconą grupa przyjaciół w strojach z dawno minionej, pięknej epoki. I jada tak przed siebie czując wiatr we włosach i na twarzach, widząc przyjazne zainteresowanie ludzi, napotykając uśmiech i zachwycone spojrzenia, często pełne niedowierzania. A wszystko to przy dźwiękach swingowych nut z tamtej epoki.

 

Wielu znanych ludzi, aktorów, muzyków korzystało z przejażdżek z uczuciem wielkiej radości. Samochody biorą tez udziału w rożnego rodzaju paradach, zlotach, wystawach a nawet wyścigach na torach w Kielcach i Poznaniu, zdobywając dyplomy i puchary. Sam pomysł produkcji aut retro został uznany jako Hit Roku 2008 w Pomorskiem. W 2011 r. firma Nestor Baron dostała Perłę Kaszub, a twórca marki Nestor Baron Tadeusz Kąkol został wpisany do światowej wersji księgi Who is Who.